Doprava zdarma NOVINKA! Doprava zdarma k nákupu nad 2100 Kč.

CANNEFF® lze objednat i do vaší lékárny. Objednání žádejte přímo ve své lékárně.

SLOVNÍČEK TERMÍNŮ

kůže – (latinsky cutis, řecky derma) orgán pokrývající těla obratlovců. V případě člověka užíváme pojem „lidská kůže“. Je největším orgánem lidského těla, její plocha u dospělého jedince dosahuje povrchu 1,6 – 1,8 m². Hmotnost kůže představuje 7 % celkové tělesné hmotnosti. Odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího.

ekzém – stav kůže vyznačující se zánětem, suchostí či zarudnutím na jejím povrchu. Velmi častý doprovodný jev ekzému je nepříjemné svědění, které vyvolává vědomé či podvědomé škrábání postižených míst. Výrazně tím dochází ke zvýšení rizika průniku virů, bakterii a jiných škodlivých látek z vnějšího prostředí. Přípravku vhodné pro ekzematiky napomáhají eliminovat pocit svědění a přispívají regeneraci přirozené kožní bariéry. 

pupínky – obvykle se jedná o ucpané či zanícené mazové žlázy. Úkolem mazových žláz je tvorba a vylučování séba (mazu), který je při jeho optimální produkci žádoucí, neboť zabraňuje vysychání pokožky. Je součástí tzv. přirozeného hydrolipidického systému kůže. Při nadměrné produkci séba může dojít k ucpání žlázy, následnému zanícení a vzniku pupínku. Nejčastěji se tato pleťová pohroma vyskytuje v tzv. T-zóně, tedy v oblasti zahrnující čelo, nos a bradu. Pravidelná péče o pleť pomocí vhodné kosmetiky pomáhá balancovat tvorbu kožního mazu, čímž udržuje pokožku v dobrém stavu bez větších katastrof způsobených nerovnováhou mazové produkce. 

akné – nenakažlivé onemocnění kůže (plným názvem acne vulgaris), pro které jsou charakteristické pupínky vzniklé v důsledku zánětu a infekce mazových žláz. Forma akné může být výrazně odlišná a různě závažná. V lehčích případech se objevují pouze černé tečky a pupínky, zatímco těžké formy akné mohou vést až ke vzniku píštělí a abscesů, které vyžadují odbornou lékařskou péči.

lupénka – (psoriáza) běžné chronické neinfekční a zánětlivé onemocnění postihující především kůži. Nejčastěji se projevuje jako šupinatá a zarudlá či bílá ložiska na pokožce. Nemoc postihuje 2-3 % populace. 

mikrobiom –souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla. Jedná se o soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a protozoí (prvoků) vyskytující se na lidském těle a v něm. Zdravý mikrobiom je zásadní pro lidské zdraví.

prebiotika – obvykle se jedná o druh vlákniny, která je pro lidský organismus nestravitelná. Z hlediska biochemie řadíme prebiotika mezi tzv. oligosacharidy. Tyto oligosacharidy představují potravu pro „přátelské“ bakterie našeho přirozeného lidského mikrobiomu, stimulují jejich růst. Řada předních výrobců a kosmetických lídrů si prospěšnost prebiotik velmi dobře uvědomuje a vidí v nich velký potenciál. Je velmi pravděpodobné, že prebiotika se postupem času stanou samozřejmou součástí všech produktů určených pro péči o pleť.

probiotika – název pochází z řečtiny nesoucí význam „pro život“. Jedná se kultury mikroskopických našemu tělu prospěšných organismů, které jsou schopny zastávat mnoho funkcí. Pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie, a díky produkci bioaktivního vitamínu K jsou užitečné i při srážení krve. Podstata prebiotik a probiotik analogicky funguje i v případě naší kůže. Rovnováha mikrobiomu pleti pomocí prospěšných bakterií (a jejich výživy), představuje příznivé prostředí pro optimální regeneraci pokožky. Zbavme se typických nedokonalostí v podobě pupínků, zčervenání, povadlosti a předčasných známek stárnutí.

    Košík